Za oknem coraz bardziej czuć wiosnę – przyroda budzi się do życia, a słońce z dnia na dzień mocniej przygrzewa. To doskonały czas na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Pora zatem przygotować odpowiednio swój jednoślad i ruszyć w drogę. Gdzie? Oczywiście do Małopolski – najbardziej rowerowego regionu w Polsce.
„Góral” czy „szosówka”? W Małopolsce to nieważne!
Nieważne, czy masz 10, czy 70 lat. Nieważne, czy wsiadasz na siodełko regularnie, czy tylko od święta. Nieważne, czy posiadasz rower górski, czy popularną „szosówkę” (tak naprawdę nieważne, czy w ogóle masz rower). Nieważne, czy preferujesz kilkudniowe wyprawy z sakwami czy jednodniowe wycieczki. Nieważne, czy podróżujesz samotnie, z rodziną, czy z przyjaciółmi. W Małopolsce każdy amator dwóch kółek znajdzie coś dla siebie.
Małopolska jest regionem wręcz wymarzonym do uprawiania turystyki rowerowej. Występuje tutaj zróżnicowane ukształtowanie terenu – od majestatycznych pasm górskich, przez malownicze wzgórza, aż po zielone doliny. Znajduje się tutaj 11 parków krajobrazowych i 6 parków narodowych, a także ogromne połacie urokliwych łąk, pól i lasów oraz mniejsze i większe akweny – stawy, jeziora i zalewy. Oprócz miejsc bogatych przyrodniczo, znaleźć można tutaj również multum atrakcji kulturalnych – związanych zarówno ze sztuką i architekturą, jak i tradycją, rzemiosłem oraz regionalną kuchnią.
Sprawdzone propozycje wycieczek rowerowych znajdziesz TUTAJ.
Dzięki sieci VeloMałopolska odkrywanie wszystkich tych miejsc jest łatwe, przyjemne i przede wszystkim bezpieczne. W ramach projektu wytyczono osiem nowoczesnych tras rowerowych, które przecinają województwo wzdłuż i wszerz. Gotowe do użytku (przynajmniej w większej części) są już: Wiślana Trasa Rowerowa (WTR), VeloDunajec oraz VeloNatura (będącą częścią międzynarodowej EuroVelo 11) i VeloMetropolis (będącą częścią międzynarodowej EuroVelo 4). Przebiegają one m.in. przez Puszczę Niepołomicką, Pieniny, Tatry, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i oczywiście Kraków. Z założenia wszystkie posiadają utwardzoną nawierzchnię i są odseparowane od ruchu samochodowego lub poprowadzone drogami lokalnymi o mniejszym ruchu. Ponadto łączą się z liniami kolejowymi, dzięki czemu rowerzyści mogą dotrzeć na wybrane trasy pociągiem.
Nie bój się MORów i MPRów…
Planując podróż trasami VeloMałopolska można zatrzymać się w jednym z Miejsc Obsługi Rowerzystów (MORów) – czyli zadaszonych przystanków, wewnątrz których można schronić się przed deszczem lub wiatrem, zorganizować piknik lub po prostu odpocząć. Warto poza tym skorzystać z oferty Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPRów) – czyli punktów gastronomicznych, obiektów noclegowych i atrakcji turystycznych posiadających udogodnienia dla cyklistów. Jest ich na ten moment aż 165!
Trasy spod znaku VeloMałopolska to tylko część rowerowej oferty regionu. Dodatkowo Małopolska ma do zaoferowania imponującą liczbę szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności oraz bikeparków i tras MTB.
Aby jeszcze lepiej orientować się w rowerowych możliwościach jakie zapewnia Małopolska, zachęcamy do skorzystania z najnowszej (bezpłatnej!) nawigacji rowerowej Rowerowa Małopolska, w której w prosty sposób możesz zaplanować rowerową eskapadę w 3 dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Polecamy również lekturę przewodnika, w którym popularni blogerzy opisali swoje wrażenia po podróży jednośladem przez Małopolskę.
Zapraszamy do rowerowej Małopolski oraz na stronę internetową oraz social media.