Bochnia gospodarzem 50°N Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego

Najstarsze miasto Małopolski zaprasza

Bochnia to wyjątkowe miejsce na mapie całego kraju. Mało kto wie, że Bochnia jest starsza od Krakowa… Tak, tak to nie pomyłka, bowiem prawa miejskie nadał Bochni już w 1253 roku Bolesław Wstydliwy, podczas gdy Kraków otrzymał je 4 lata później! Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana informacja pisana o Bochni pochodzi z 1198 r. Zapewne jeszcze długo Bochnia byłaby jedynie osadą górniczą, gdyby nie odkrycie tutaj w 1248 r. złóż soli kamiennej. Było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach polskich!

Biorąc pod uwagę wyjątkowość tego miejsca, a także położenie (50°N), tym bardziej się cieszymy, że Bochnia została gospodarzem Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. To właśnie w Bochni w tym szalonym roku, w którym niemożliwe jest jeszcze organizowanie imprez masowych umiejscowione zostanie studio festiwalowe, z którego będziemy opowiadać (i pokazywać je) o najpiękniejszych miejscach Małopolski i świata.

W tym roku Festiwal będzie „na żywo” transmitowany online, ale mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w Bochni już stacjonarnie, by wspólnie inspirować się do podróży tych większych, jak i lokalnych mikrowypraw!

Powiązane artykuły