Program Festiwalu

16.03.2023 - PROLOG w Bochni

Czwartek, start godz. 20:00 - Kino REGIS

Drobna nieuważność i inne historie – PROLOG

20:00 Przemek Kossakowski

Przemek Kossakowski zaproponuje Publiczności kilka tematów spotkania do wyboru – to Państwo demokratycznie zagłosujecie i do końca będziecie mieli realny wpływ na przebieg spotkania.

Szczegóły »

17.03.2023 - Wieliczka

Piątek, start godz. 18:00 - Mediateka

Pod biegunami: dwa lata w (Ant)Arktyce

18:00 Dagmara Bożek

Jak wygląda praca i codzienność w stacji polarnej? Opowie o tym uczestniczka dwóch całorocznych wypraw polarnych – do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

Szczegóły »

Niespełnienia. O czterech podróżach do Argentyny i Chile

19:00 Piotr Strzeżysz

Po raz pierwszy Piotr przyleciał do Ameryki Południowej w 2008 roku. Próbował przejechać drogę, zwaną Carretera Austral na kupionym za równowartość dwustu złotych rowerze. W połowie trasy oddał go napotkanej przy drodze dziewczynce, a dalszą podróż kontynuował autostopem i pieszo. Tego samego roku wrócił do Chile z zamiarem dojechania do Patagonii

Szczegóły »

Drobna nieuważność i inne historie

20:30 Przemek Kossakowski

Przemek Kossakowski zaproponuje Publiczności kilka tematów spotkania do wyboru – to Państwo demokratycznie zagłosujecie i do końca będziecie mieli realny wpływ na przebieg spotkania.

Szczegóły »

18.03.2023 - Wieliczka

Sobota, start godz.: 13:00 - Auto Luzar, 13:00 - Mediateka

WARSZTATY 50°N: Podróże rowerowe po Małopolsce

13:00 Jarosław Tarański

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty podróżnicze w ramach Festiwalu 50°N: Podróże rowerowe po Małopolsce. W wielkim skrócie Jarek opowie o tym jak w ciągu ostatniej dekady Małopolska zmieniła się w region naprawdę przyjazny rowerzystom, jakie nowe trasy rowerowe powstały przez te lata…

Szczegóły »

WARSZTATY 50°N: Podróżuj w swoim własnym stylu. Kampery w praktyce

13:00 Auto Group Luzar

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty podróżnicze w ramach Festiwalu 50°N: Podróżuj w swoim własnym stylu. Kampery w praktyce. Warsztaty poprowadzą prawdziwi praktycy w tematyce podróży „domami na kółkach”, jednak przemieszczający się zgoła innymi pojazdami

Szczegóły »

Dzikie Tatry

15:00 Jan Krzeptowski-Sabała

Bogactwo flory Tatr obejmuje wiele gatunków reliktowych i niespotykanych nigdzie indziej w Polsce. Dowiecie się m.in. jak uniknąć tłumów na szlakach, podglądać dzikich mieszkańców Tatr, ale też nie zostawiać po sobie śladów w przyrodzie.

Szczegóły »

VIVA Mexico! Kilka miesięcy z dziećmi w Ameryce Środkowej

16:00 Agnieszka i Marcin Lewandowscy

Agnieszka i Marcin Lewandowscy w trakcie swojej podróży zobaczyli wiele niesamowitych miejsc i doznali wspaniałych przygód, w tym m.in. wybuchu wulkanu Fuego w Gwatemali, Lagunę Chacahua, gdzie czas się zatrzymał w latach 70-tych XX wieku, wieloryby, delfiny i słynny z piosenki – Hotel California.

Szczegóły »

Ogórkiem do Iranu

17:30 Agnieszka i Bartek Wrzoskowie

Dotarcie do Persji było od dawna ich marzeniem. A marzenia, jak mówią, są po to by je spełniać. Aga i Bartek Wrzoskowie w drogę do Iranu wyruszyli w sierpniu 2022 roku. Ich celem było życie w drodze i dotarcie do kraju Persów – słynącego m.in. z gościnności.

Szczegóły »

Biało na czarnym

18:30 Kamila Kielar

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi-duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy.

Szczegóły »

Mój wybór

20:00 Krzysztof Wielicki

W trakcie prezentacji Krzysztof Wielicki opowie nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o fascynujących górskich przygodach. Będzie między innymi o Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu. To wszystko to swego rodzaju przystawka do dania głównego, czyli tej najsłynniejszej i najwspanialszej – Czomolungmy.

Szczegóły »

19.03.2023 - Wieliczka

Niedziela, start godz.: 13:00 - Mediateka

WARSZTATY 50°N: Ty też możesz zostać ekoturystą – jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow?

13:00 Marta Dymek

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty podróżnicze w ramach Festiwalu 50°N: Podczas spotkania dowiecie m.in czym jest zrównoważona turystyka i ekoturystyka oraz jak podróżować świadomie i być ekoturystą…

Szczegóły »

Zawsze jest dobry moment na podróż. Kamperem po Europie bez względu na porę roku

15:00 Manuela i Paweł Warzybokowie

W filozofii podróżowania rodziny Warzyboków nie ma wartościowania podróży ze względu na czas jej trwania. Lubią dłuższe i dalsze wyprawy, ale mają też na koncie mikro wycieczki w miejsca oddalone o 50 km od domu. Pora roku nie gra żadnej roli…

Szczegóły »

Afganistan. Góry, ludzie, wojna

16:00 Łukasz Kocewiak

Łukasz Kocewiak zabierze nas do kraju od dziesięcioleci targanym wojnami i opowie o zapomnianych górach, samotnym wejściu na najwyższy szczyt Afganistanu, narodzinach polskiego himalaizmu zimowego i zmaganiach afgańskich alpinistek.

Szczegóły »

AKASINGHA – wrażliwe twardzielki z Zimbabwe

17:30 Alicja Rapsiewicz

„Akashinga” w lokalnym języku shona oznacza osobę odważną i zdeterminowaną. Te kobiety przezwyciężyły marginalizację, przemoc i traumę, których doświadczyły mimo młodego wieku. Teraz potrafią ochronić siebie i przyrodę.

Szczegóły »

Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat

18:30 Jędrzej Majka

Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. A historia przypraw to historia pełna zwrotów akcji i intryg, z wielkimi pieniędzmi w tle. Podróżnicy porzucali swoje dotychczasowe życie i zwabieni zapachem przypraw, sławy i fortuny ruszali w świat

Szczegóły »

Atrakcje tak brzydkie, że aż musisz je zobaczyć

20:00 Małgorzata Szumska

Kim był kanibal z Ziębic? Skąd pochodzi Frankenstein i jak smakuje kiełbasa ze Stolca? Ta opowieść będzie o miejscowościach brzydkich, przez które przejeżdżasz codziennie nie pamiętając nawet ich nazwy. To opowieść o tym, jak zwiedzać atrakcje turystyczne by rzeczywiście dobrze się bawić.

Szczegóły »

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie bez podawania przyczyn.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi – Wieliczka i Bochnia. Partnerami Złotymi Festiwalu są: Ambasada Hiszpanii w Polsce, Gran Canaria oraz Auto Group Luzar z Wieliczki. Partnerami wydarzenia są: Volkswagen Bank, Power Canvas, Wydawnictwo Bezdroża oraz Wielickie Centrum Kultury, Wielicki Ośrodek Sportu i Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto.

Organizatorami Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR oraz Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce i Kino Wielicka Mediateka. Współorganizatorem bocheńskiego PROLOGU Festiwalu jest Kino Regis z Bochni.

Trzecia edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N wraz z PROLOGIEM została objęta patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła, a także Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.