Program 4. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N

To będzie wyjątkowy tydzień w Małopolsce. 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N solnym mostem połączy Bochnię z Wieliczką. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 marca br. w Wieliczce, a jego PROLOG – 14 marca w Bochni. Solnym ogniwem łączącym oba miasta będzie w tym roku osoba Tomka Michniewicza, z którym będziecie mieli okazję spotkać się zarówno podczas Prologu w Bochni, jak i kolejnego dnia już w Wieliczce. Jak zwykle czekają na Was liczne spotkania, prelekcje, warsztaty i spotkania kuluarowe.

BOCHNIA – CZWARTEK – 14.03.2024PROLOG 3. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Rynek 20

18:00 – 19:30 – Tomasz Michniewicz Nie-normalność

Jeśli podróże czegoś uczą, to tego, że normalność nie istnieje. Że nic nie jest jednoznacznie czarno-białe, dziwne, zabawne, egzotyczne, zwyczajne. Wszystko zależy od perspektywy. Czym jest normalność w różnych częściach świata? No właśnie – „normalność”? Tomek Michniewicz przeleci z wami na wesoło świat dookoła.

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel.

WIELICZKA PIĄTEK, 15.03.2024Mediateka Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. M. Skulimowskiego 3

18:00 – 18:10 Rozpoczęcie 4. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N 

18:10 – 19:00 Łukasz Pająk Grand Canyon Colorado 2013. Pierwsza polska wyprawa kajakowa po rzece Kolorado 

W sierpniu 2013 roku odbyła się pierwsza polska wyprawa kajakowa po rzece Kolorado. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na wymagane pozwolenie czekano aż 19 lat! Wszystko za sprawą władz Parku Narodowego, restrykcyjnie kontrolujących liczbę kajakarzy, którym dane będzie podziwiać z bliska Wielki Kanion – jeden z najwspanialszych cudów natury na ziemi. Mało kto wie, że aby móc poszczycić się zdobyciem tej rzeki, trzeba pokonać ponad 100 rapidów i bystrzy, z których kilkanaście zaliczanych jest do trudnych i bardzo trudnych. Udało się, dzięki czemu o tym przedsięwzięciu będziecie mogli posłuchać w Wieliczce.

Łukasz Pająk – jestem redaktorem naczelnym portalu WłączOszczędzanie. Z zamiłowania kajakarzem górskim, ultramaratończykiem, filmowcem, entuzjastą ekologii, ochrony przyrody i otaczającego nas świata. Uczestniczyłem w wielu kajakowych wyprawach m.in. kajakiem po Kornatach w Chorwacji, Albanii, Norwegii, Turcji, Grecji, Gruzji, Włoch, Słowenii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji.

19:00 – 20:00 Jan Skulicz i Karolina Korusiewicz W krainie smoków, smaków i śmiechu. Rowerem przez Sajgon, Kambodżę i Syjam

Co może być piękniejszego niż Azja w grudniu? Azja w grudniu na rowerach! Opowieść Jana i Karoliny przedstawia historię przejazdu we dwoje z Ho Chi Minh w Wietnamie, przez Kambodżę do Tajlandii. Ponad 1000 km przygód w trzech różnych krajach o barwnej historii i ponadprzeciętnej empatii dla przyjezdnych. Jadąc na rowerach wjechali w miejsca zapierające dech w piersiach, ale pomijane w przewodnikach turystycznych. Azja ma wiele oblicz, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Obfite ulewy na polach ryżowych, palące słońce na wyspie Phu Quoc, szutry Kambodży, pływające wioski niemal odcięte od świata. I tajskie plaże. Wakacje? Wyprawa? Wycieczka? Raczej idealny balans – aktywności i wypoczynku. Skąd taki plan? I jak przebiegła jego realizacja? O tym wkrótce!

Jan Skulicz – twórca projektu CYCLIST-WORLD.COM. Podróżnik z wyboru, rowerzysta z powołania! Zwiedzanie świata na rowerze stało się dla niego najbardziej efektywną formą podróżowania.

Karolina Korusiewicz – Czynnie uprawia jazdę na snowboardzie, trekking górski, bieganie, tenis, jazdę na rowerze. Zwolenniczka podróżowania z „plecakiem” bo najlepszy plan wyjazdowy to ten który ulega modyfikacji w trakcie wyprawy.

Przerwa 

20:30 – 21:30 Tomasz Michniewicz Świat równoległy, czyli jak bardzo wydaje nam się, że dużo wiemy o innych miejscach

„Świat równoległy, czyli jak bardzo wydaje nam się, że dużo wiemy o innych miejscach”. To będzie przegląd różnych błędnych wyobrażeń, które są głęboko zakorzenione w naszych głowach – nie tylko stereotypów, ale też uproszczeń, a czasem całkowitego fałszu.

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel.

WIELICZKA – SOBOTA, 16.03.2024 – Auto Group Luzar, ul. Krakowska 33

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WARSZTATY 50°N: Podróżuj w swoim własnym stylu. Kampery w praktyce

13:00 – 14:00 Anna i Krzysztof Zajączkowscy Kamperem przez Polskę

Nasi Goście podróżują głównie po Polsce, ze szczególnym zamiłowaniem do „Ściany Wschodniej”. Rzadko planują szczegółowo swoje wyprawy, najczęściej wyznaczając sobie tylko kierunek jazdy, a resztę przynosi już droga. Na ogół nie zatrzymują się w jednej lokalizacji dłużej niż jeden dzień – przecież czekają już kolejne miejsca do odkrycia…

Na Instagramie występują jako @konserVANtywni

Anna i Krzysztof Zajączkowscy – w tym roku obchodzą 45. urodziny ich Volkswagena LT, który od 10 lat jest dla nich nieustannie źródłem radości i wydatków. To wyjątkowe auto sprawia, że już po zatrzaśnięciu drzwi i usłyszeniu klekotu 6 cylindrów czują się dokładnie jak na wakacjach.

14:00 – 15:00 Zofia Samsel i Jakub Tolak Foxes in eden – o podróżowaniu i życiu w kamperze

Zofia Samsel i Jakub Tolak w 2019 roku postanowili diametralnie odmienić swoje życie. Własnoręcznie zabudowali granatowego vana i wyruszyli nim w podróż. Tak rozpoczęła się trwająca do dzisiaj przygoda, podczas której realizują swoje zamierzenia pod hasłem „podró-żyję”.

Para w tym czasie odwiedziła kilkadziesiąt krajów i przejechała ponad 200 tysięcy kilometrów. Co więcej – od prawie dwóch lat towarzyszy im córeczka Tosia. Teraz przyjadą do Wieliczki, aby podczas warsztatów opowiedzieć między innymi o tym, jak powstał ich „dom na kółkach”, przedstawić blaski i cienie życia w drodze oraz odpowiedzieć na pytanie „czy vanlife z małym dzieckiem jest w ogóle możliwy?”

Jakub Tolak i Zofia Samsel – blaski i cienie życia w drodze na bieżąco pokazują na swoich kanałach YouTube (www.youtube.com/c/foxesineden) i Instagram (www.instagram.com/foxesineden).

WIELICZKA – SOBOTA, 16.03.2024Mediateka Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

15:00 – 16:00 Wiktoria Kotwicka Ameryka Południowa śladami Taty

Opowieści Wiktorii nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – jej taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy razem przemierzyli całą Amerykę Południową, ponad 10 500 km w latach 1995-1997. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miała 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety tata sam nie zdążył opowiedzieć córce o tej wyprawie – w 2007 roku zmarł na raka. Kiedy skończyła studia, postanowiła odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu.W styczniu 2019 roku ruszyła jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie ta opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Tadeusza Kotwickiego. Wiktoria dotarła do bezkresnej patagońskiej pampy i do bujnej kolumbijskiej selwy. W Argentynie odwiedziła stadninę koni, gdzie podróżnik kupił swoją czworonożną towarzyszkę. Poznała rodzinę szkockich imigrantów, zamieszkujących jeden z najrzadziej zaludnionych regionów świata. W Kolumbii przez cztery miesiące dzieliła codzienność z ludźmi, u których Kropka została na zasłużoną emeryturę. Podróżniczka nigdy nie przypuszczała, że po tylu latach historia podróży jej ojca będzie wciąż tak żywa i że w Ameryce Południowej będą na nią czekały niezwykłe pamiątki.

Wiktoria Kotwicka – na co dzień stara się łączyć świat prawniczy z pasją do podróżowania. Na egzamin adwokacki zabrała więcej walizek z książkami niż bagażu w czteromiesięczną podróż do Kolumbii. W czasie studiów mieszkała pół roku w Hiszpanii, żeby nauczyć się hiszpańskiego, bo wiedziała, że będzie jej kiedyś potrzebny.

16:00 – 17:00 Andrzej Muszyński Dom ojców. Opowieść o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Andrzej Muszyński mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, skalnym domu naszych praprzodków. Na festiwalu opowie o jurajskim realizmie magicznym: o magii amonitów, o wsiach zasypywanych przez burze piaskowe i guano nietoperzy, które Niemcy wywozili z jaskiń na Zachód. Będzie to barwna opowieść o pierwszych żniwach w dziejach, słynnych archeologicznych śledztwach i wyprawach autora w poszukiwaniu źródeł człowieczeństwa, tuż obok domu i daleko w Afryce.

Andrzej Muszyński – pisarz, podróżnik, pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego. Za powieść Podkrzywdzie nominowany m.in. do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Laureat Kolosa, najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce, za wyprawę w izolowane przez dekady Himalaje Birmańskie.

Przerwa

17:30 – 18:30 Jakub Tolak i Zofia Samsel (Foxes in Eden) Vanlife na pełen etat

Będzie to podróżnicza opowieść Foxes in Eden: skąd pomysł na życie w drodze i jak vanlife wygląda w praktyce? Zofia Samsel i Jakub Tolak, czyli popularne Lisy w Edenie to para, która od 2019 roku podró-żyje, przemierzając Europę własnoręcznie zbudowanym, granatowym vanem, który stanowił inspirację dla niejednego kamperowego projektu. Dotychczas odwiedzili parędziesiąt krajów i przejechali grubo ponad 200 tysięcy kilometrów. Od prawie dwóch lat towarzyszy im córeczka Tosia. Nie zabraknie więc opowieści o tym jak dziecko zmieniło ich kamper i podróżniczą codzienność.

Jakub Tolak i Zofia Samsel – blaski i cienie życia w drodze na bieżąco pokazują na swoich kanałach YouTube (www.youtube.com/c/foxesineden) i Instagram (www.instagram.com/foxesineden).

18:30 – 19:30 Piotr Trybalski Czekając na śnieg w Hawanie

Ponad 60 lat temu, na Kubie, rozpoczął się eksperyment społeczny, nazwany socjalistyczną Rewolucją Kubańską. Piotr Trybalski od czternastu lat przygląda się rewolucji w jej najciekawszym momencie – w okresie transformacji. Czy Kubańczycy mają szansę na zmiany? Autor zastanawia się: czy rzeczywiście tych zmian chcą i potrzebują. A jeśli tak – to jakich? „Czekając na…” to reporterska opowieść o ludziach żyjących z dala od turystycznych atrakcji, ale i historie z turystycznego centrum, znad lad sklepów raczkującego kapitalizmu i z pokładu tratw płynących do Miami. To opowieści bez lukru – o zwykłych ludziach, którzy próbują przetrwać z kilkoma dolarami w kieszeni i tych, którzy zbijają na wyspie majątki.

Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz. Podróżuję by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Grand Press Photo, Urban Photo Awards, konkursie fotograficznym National Geographic. Prowadzi Akademię Fotografa w Podróży – warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą: http://fotografwpodrozy.pl .

Przerwa 

20:00 – 21:00 Janusz Gołąb – Gasherbrum Ski Challenge 2023

Gasherbrum Ski Challenge 2023 to wyprawa narciarska Andrzeja Bargiela na Gasherbrum I i II. 2023 roku Andrzejowi udało się zdobyć oba te ośmiotysięczniki i dokonać z nich zjazdów narciarskich. Tym samym Andrzej dokonał zjazdów narciarskich ze wszystkich czterech ośmiotysięczników w paśmie Karakorum. O zeszłorocznej zakończonej sukcesem narciarskiej wyprawie opowie Janusz Gołąb, który towarzyszył Andrzejowi podczas pobijania kolejnych rekordów!

Janusz Gołąb – to jeden z najbardziej cenionych polskich himalaistów. Razem z Adamem Bieleckim w 2012 roku zostali pierwszymi zimowymi zdobywcami ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Ostatnio zaangażował się w pomoc Andrzejowi Bargielowi, który zjeżdża na nartach z najwyższych szczytów na świecie.

WIELICZKA – NIEDZIELA, 17.03.2024Mediateka Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WARSZTATY 50°N

13:00 – 14:30 Dorota SzparagaPieszo przez Małopolskę. Główny Szlak Beskidzki & Beskidzkie Wyspy, czyli długodystansowe szlaki piesze w praktyce

Dla wielu podróżników 2024 rok kojarzy się z 100. rocznicą wyznaczenia Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Jest to więc najlepsza okazja, aby dowiedzieć się trochę więcej na temat jednego z najsłynniejszych polskich traktów, a może także samemu wyruszyć w wędrówkę. Z warsztatu Doroty Szparagi – specjalistki od długodystansowych, samotnych pieszych podróży, która bardzo polubiła małopolskie ścieżki – dowiecie się między innymi: jak planować trasy piesze, jak przygotować się fizycznie i mentalnie do wędrówki, co zabrać ze sobą do plecaka i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? A nawet – jak poradzić sobie z dzikimi zwierzętami. Będzie to solidna dawka praktycznej wiedzy dla wszystkich, którzy chcą wyruszyć w niezapomnianą przygodę na własnych nogach.

Dorota Szparaga – wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii, TRANSPIRENEICA GR11 (850 km). Jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!

WIELICZKA – NIEDZIELA, 17.03.2024Mediateka Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

15:00 – 16:00 Dorota Szparaga Transcaucasian Trail – 1710 km solo przez Kaukaz

Dorota jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo! Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję. Jako, że jest ona w trakcie developmentu, więc wyprawa Doroty miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie w ciągu 76 dni pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Teraz zawita do Wieliczki, aby opowiedzieć o swoich podróżach zebranej publiczności.

16:00 – 17:00 Elżbieta i Andrzej Lisowscy Hafiz, ogień i fajka. Iran nieoczywisty

Iran od środka. Nieoczywisty. Wymykający się wyobrażeniom i medialnym miarom. Bezpieczny i fascynujący. A to wszystko w prezentacji dziennikarzy i podróżników, członków elitarnego The Explorers Club Elżbiety i Andrzeja Lisowskich. Wyrastające z piasków pustyni ogrody, turkusowe kopuły wiekowych meczetów, sanktuaria i groby muzułmańskich mistyków, codzienne pikniki Irańczyków, starożytne Persepolis, zaratusztriańskie świątynie ognia, liczący 5 tysięcy lat Yazd – ważna oaza Jedwabnego Szlaku, bajkowe formacje geologiczne wysp Zatoki Perskiej, Darband – dzielnica rozrywki i wolności Teheranu, Kandawan – „irańska Kapadocja”, Sziraz – stolica kultury i sztuki, domy bogatych kupców w Kaszanie, niezwykła życzliwość mieszkańców, powalający i uzależniający Isfahan: miasto-ogród i wszechobecna poezja wielkiego Hafiza…

Elżbieta i Andrzej Lisowscy – krakowscy podróżnicy, filmowcy, radiowcy, autorzy książek i przewodników. Członkowie elitarnego nowojorskiego The Explorers Club. Podróżnicy wykorzystujący naukowe doświadczenia Elżbiety i dziennikarskie Andrzeja. W podróży i świecie mediów od ponad 45 lat. Twórcy telewizyjnego „Światowca” i cyklu „Z plecakiem i walizką”. A także radiowego „Południka Café” (obecnie w każdą niedzielę o godz. 12:05 na antenie Radia Kraków).

Przerwa 

17:30 – 18:30 Jacek Hugo-Bader Szamanizm – a ruski imperializm

Od polityki w Rosji nigdy i nigdzie nie uciekniesz. Nawet kiedy zamarzy ci się niewinnie „bajkowy”, czy też „księżycowy”, czarnoksięski temat szamański. Bo jeden z jakuckich szamanów zasuwa na piechotę ze wschodu na zachód przez całe imperium, żeby na Placu Czerwonym w Moskwie odprawić rytuał wygnania z Kremla krwawego demona, który się tam zagnieździł, inny szaman, ale z Buriacji, za pomyślność jego, to znaczy prezydenta Putina, a także całej Rosji złożył duchom w ofierze pięć żywych wielbłądów, a to są trzy tony mięcha, które spalił na ogromnym stosie. Antoni Ondar, który jest Tuwińcem, został szamanem po powrocie z wojny w Czeczenii, która okazała się jego chorobą szamańską, bo tak mu tam poharatało głowę, że zaczął rozmawiać z duchami. Chociaż z zawodu do tej pory był milicjantem. A jeśli interesuje cię stan głowy, czy też umysłu samego przywódcy rosyjskiego imperium, musisz się machnąć hen daleko pod mongolską granicę w Republice Ałtraj, bo tam mieszka szaman, do którego przyjeżdża Władimir Putin przed podjęciem ważnych dla kraju i całego świata decyzji, czy to o podwyższeniu wieku emerytalnym, czy o redukcji arsenału atomowego, czy też o rozpoczęciu wojny. A kiedy ta wojna już trwa – buriaccy szamani organizują wielkie kolektywne modły w intencji zwycięstwa.

Jacek Hugo-Bader – reporter „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. W Rosji i byłych krajach Sojuza spędził w sumie prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za książkę W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike.

19:00 – 20:00 Jakub Porada Podróże na poziomie

,,Podróże na poziomie”, to autorski projekt o charakterze inspiracyjnym i motywacyjnym. Podczas prelekcji dowiesz się, jak zapamiętać wszystko, uczyć się języków i czytać jedną książkę dziennie. A przede wszystkim, jak realizować dobre zdjęcia i filmy z podróży, umieć mówić o nich ciekawie i z sensem oraz zawsze znaleźć dobrą puentę. W trakcie spotkania dowiecie się między innymi tego, że niezależnie od wieku i grubości portfela, można podróżować niemal co tydzień, ciesząc się poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

Jakub Porada – dziennikarz i podróżnik, współtwórca TVN24 i Expressu TTV, aktor i wykładowca. Autor 8 książek, także poświęconych podróżom i odkrywaniu świata.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Powiązane artykuły