Program Festiwalu 50°N

To będzie wyjątkowy tydzień w Małopolsce. 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N solnym mostem połączy Bochnię z Wieliczką. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 marca br. w Wieliczce, a jego PROLOG – 16 marca w Bochni. Podczas festiwalowego weekendu na scenie pojawią się podróżnicy, globtroterzy i himalaiści, a uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach.  

BOCHNIA – CZWARTEK – 16.03.2023PROLOG 3. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N

Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia

20:00 – Przemek Kossakowski Drobna nieuważność i inne historie

Przemka Kossakowskiego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Będzie to mocne rozpoczęcie naszego festiwalu poprzez spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Przemek proponuje kilka tematów do wyboru. Na początku spotkania publiczność demokratycznie głosuje i do końca będzie miała realny wpływ na przebieg spotkania. „Jaką wódkę lubią duchy?”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”?

Wstęp wolny. Na spotkanie z Przemkiem Kossakowski w Kinie Regis obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać od niedzieli 12 marca 2023 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Bochni.

WIELICZKA PIĄTEK, 17.03.2023Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

BILETY ON-LINE NA PIĄTKOWE PRELEKCJE

18:00 Rozpoczęcie 3. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka – Artur Kozioł (prowadzący: Bartek Piziak i Kuba Niziński)

18:00 – 19:00 Dagmara Bożek Pod biegunami: dwa lata w (Ant)Arktyce

Jak wygląda praca i codzienność w stacji polarnej? Opowie o tym uczestniczka dwóch całorocznych wypraw polarnych – do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

Dagmara Bożek to specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Daga jest między innymi laureatką Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego.

19:00 – 20:00 Piotr StrzeżyszNiespełnienia. O czterech podróżach do Argentyny i Chile

Po raz pierwszy Piotr przyleciał do Ameryki Południowej w 2008 roku. Próbował przejechać drogę, zwaną Carretera Austral na kupionym za równowartość dwustu złotych rowerze. W połowie trasy oddał go napotkanej przy drodze dziewczynce, a dalszą podróż kontynuował autostopem i pieszo. Tego samego roku wrócił do Chile z zamiarem dojechania do Patagonii, ale – już po rozpoczęciu wyjazdu – któregoś poranka podjął decyzję, że zamiast na południe, ruszy na północ. Miesiąc później dwukrotnie próbował wjechać na położony powyżej 6000 m n.p.m. wulkan Aucanquilcha.

Argentynę i Chile przemierzał jeszcze dwukrotnie. W 2015 roku, w Patagonii kończył podróż z Alaski do Ushuaia. W 2016 roku Argentyna była pierwszym krajem na drodze prowadzącej na Alaskę. Żadna z tych podróży nie zakończyła się tam, gdzie być może powinna. Zapraszamy na spotkanie o niespełnieniach – tych ze światem i tych z samym sobą.

Piotr Strzeżysz jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Przejechał kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj podróżuje w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Napisał pięć książek o marzeniach. Dwukrotny laureat nagrody Magellana i Bursztynowego Motyla za „Powidoki” i „Zaistnienia”. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.

Przerwa

20:30 – 22:00 Przemysław Kossakowski Drobna nieuważność i inne historie

Przemka Kossakowskiego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Będzie to mocne rozpoczęcie naszego festiwalu poprzez spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Przemek zaproponuje kilka tematów spotkania do wyboru – to publiczność demokratycznie zagłosuje i do końca będzie miała realny wpływ na przebieg spotkania. „Jaką wódkę lubią duchy?”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”?

Będzie to interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozszerzona historiami z najnowszej książki.

WIELICZKA – SOBOTA, 18.03.2023Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

WARSZTATY: 13:00 – 14:30 – Jarosław Tarański (VeloMałopolska)Podróże rowerowe po Małopolsce

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WIELICZKA – SOBOTA, 18.03.2023 – Auto Group Luzar, ul. Krakowska 33

WARSZTATY 50°N: Podróżuj w swoim własnym stylu. Kampery w praktyce:

13:00 – 14:00 – Agnieszka i Bartek Wrzoskowie (Calluna Trip)Warsztaty podróżowania „Ogórkiem” po świecie
14:00 – 15:00 Manuela i Paweł WarzybokowieRodzina na swoim w Californii – praktyczne porady jak żyć i nie zwariować na 4m2

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

WIELICZKA – SOBOTA, 18.03.2023Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

BILETY ON-LINE NA SOBOTNIE PRELEKCJE

15:00 – 16:00 Jan Krzeptowski-Sabała Dzikie Tatry

Najwyższe polskie góry to nie tylko raj dla turystów i taterników, ale także jeden z najciekawszych pod względem przyrodnicznym obszarów w tej części Europy. To miejsce życia typowo alpejskich zwierząt – kozic i świstaków, ale także dużych drapieżników z niedźwiedziem brunatnym na czele. Bogactwo flory Tatr obejmuje wiele gatunków reliktowych i niespotykanych nigdzie indziej w Polsce. Dowiecie się m.in. jak uniknąć tłumów na szlakach, podglądać dzikich mieszkańców Tatr, ale też nie zostawiać po sobie śladów w przyrodzie.

Jan Krzeptowski-Sabała po Tatrach chodzi o najmłodszych lat, a jego największą pasją jest przyroda. Z wykształcenia leśnik – jest absolwentem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Odbył szkolenie „Tourism and Protected Areas” na Uniwersytecie Colorado oraz kurs interpretacji dziedzictwa zorganizowane przez Interpret Europe. Od 2006 roku jest przewodnikiem tatrzańskim – specjalizuje się w wycieczkach przyrodniczych i edukacyjnych. Należy do Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych. Współpracuje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, gdzie prowadzi zajęcia edukacyjne. Jest autorem przewodnika „Tatry Zachodnie” i współautorem przewodnika „Tatry i Podtatrze Pełne Wrażeń”. Prowadzi na Instagramie profil „Tatrologia” z zagadkami i ciekawostkami o Tatrach.


16:00 – 17:00 Agnieszka i Marcin Lewandowscy VIVA Mexico! Kilka miesięcy z dziećmi w Ameryce Środkowej

Jak to jest podróżować z dziećmi? Jakie drzwi się otwierają, a jakie zamykają? Czy można wejść na 10 wulkanów i nurkować mając dzieci u boku?

Agnieszka i Marcin Lewandowscy w trakcie pandemii spędzili w podróży pół roku. Z dziećmi. Przemieszczali się po Ameryce Środkowej, spędzając trzy miesiące w Meksyku oraz miesiąc w Gwatemali. O tej części podróży opowiedzą na pokazie w Wieliczce. W trakcie swojej podróży zobaczyli wiele niesamowitych miejsc i doznali wspaniałych przygód, w tym m.in. wybuchu wulkanu Fuego w Gwatemali, Lagunę Chacahua, gdzie czas się zatrzymał w latach 70-tych XX wieku, wieloryby, delfiny i słynny z piosenki – Hotel California.

Przerwa

17:30 – 18:30 Agnieszka i Bartek Wrzoskowie (Calluna Trip) Ogórkiem do Iranu

Dotarcie do Persji było od dawna ich marzeniem. A marzenia, jak mówią, są po to by je spełniać. Aga i Bartek Wrzoskowie w drogę do Iranu wyruszyli w sierpniu 2022 roku. Ich celem było życie w drodze i dotarcie do kraju Persów – słynącego m.in. z gościnności. Po drodze zatrzymali się na dłużej w Turcji. Pili hektolitry herbaty rozmawiając z napotkanymi ludźmi i zachwycając się przyrodą Wschodu. W Gruzji nie tylko smakowali lokalnej kuchni, ale i uczyli się wypieku gruzińskiego chaczapuri. Przemierzyli Gruzińską Drogę Wojenną, by móc podziwiać ośnieżony szczyt Kazbeku i ukryte wśród górskich dolin małe wioski. Pili wino z lokalnych winnic Kachetii i przemierzali konno gruzińskie stepy.

Do Iranu dotarli wraz z początkiem antyreżimowych protestów. Niespokojna sytuacja w kraju nie przysłoniła jednak dobra i gościnności ludzi, których mogli spotkać na swojej drodze. Przede wszystkim jednak doświadczyli nieopisanej dobroci ze strony Persów. Czego jeszcze? O tym opowiedzą podczas spotkania.

Calluna Trip to Agnieszka i Bartek: mieszkańcy podpoznańskiej Mosiny, autorzy bloga callunatrip.pl i książki „Podróżyj”. Ambasadorzy Buslifer – organizacji zrzeszającej ludzi z całego świata podróżujących klasycznymi samochodami marki Volkswagen. Organizatorzy zlotów klasycznych samochodów. Pasjonaci życia w drodze.

Połączyła ich szkolna miłość oraz pasja do klasycznych volkswagenów i przemierzania świata. W drodze stawiają na minimalizm, dzięki któremu odkrywają świat „bardziej”, a esencją podróżowania są dla nich zapachy, emocje, chwile, a przede wszystkim ludzie.

18:30 – 19:30 Kamila Kielar Biało na czarnym

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi-duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do opowieści o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.

Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.

Kamila Kielar od kilkunastu lat smakuje Północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500 km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.

W 2017 samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.

Przerwa

20:00 – 21:30 Krzysztof Wielicki Mój wybór

Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem Stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu – Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej hiszpańskim Noblem.

Krzysztof Wielicki brał udział w wielu wyprawach w najwyższe góry świata, zdobywając kolejne szczyty w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest (wspólnie z Leszkiem Cichym) , Kanczendzongę i Lhotse wszedł jako pierwszy zimą! Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi.

W trakcie prezentacji Krzysztof Wielicki opowie nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o fascynujących górskich przygodach. Będzie między innymi o Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu. To wszystko to swego rodzaju przystawka do dania głównego, czyli tej najsłynniejszej i najwspanialszej – Czomolungmy.

WIELICZKA – NIEDZIELA, 19.03.2023Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce, plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3

WARSZTATY: 13:00 – 14:30 – Marta DymekTy też możesz zostać ekoturystą –  jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

BILETY ON-LINE NA NIEDZIELNE PRELEKCJE

15:00 – 16:00 Manuela i Paweł Warzybokowie Zawsze jest dobry moment na podróż. Kamperem po Europie bez względu na porę roku

Manuela, Paweł i dzieciaki tworzą czteroosobową rodziną, podróżującą od połowy 2020 roku Volkswagenem California. Ich specjalizacją jest „wyciskanie” czasu wolnego do ostatniej kropli, gdyż stacjonarny charakter ich zajęć uniemożliwia im prowadzenie vanlifowego stylu życia na pełny etat. Są więc żywym dowodem na to, że na tak małej przestrzeni życiowej można się świetnie zorganizować w podróży z małymi dziećmi bez względu na porę roku i pogodę, a każda ilość czasu, którą człowiek dysponuje, jest wystarczająca, żeby zorganizować sobie ciekawą wycieczkę czy choćby mały wyjazd i by oderwać się od codzienności. 

W filozofii podróżowania rodziny Warzyboków nie ma wartościowania podróży ze względu na czas jej trwania. Lubią dłuższe i dalsze wyprawy, ale mają też na koncie mikro wycieczki w miejsca oddalone o 50 km od domu. Pora roku nie gra żadnej roli. Będzie się można o tym przekonać podczas ich festiwalowej prezentacji. 

16:00 – 17:00 Łukasz Kocewiak Afganistan. Góry, ludzie, wojna

Łukasz Kocewiak zabierze nas do kraju od dziesięcioleci targanym wojnami i opowie o zapomnianych górach, samotnym wejściu na najwyższy szczyt Afganistanu, narodzinach polskiego himalaizmu zimowego i zmaganiach afgańskich alpinistek. Na spotkaniu nasz Gość zaprowadzi nas do Korytarza Wachańskiego. Sprawdzimy, czy można wspinać się bezpiecznie w afgańskim Hindukuszu. Będziemy podążać śladami średniowiecznych kupców, mudżahedinów broniących dostępu do regionu przed talibami czy polskich alpinistów, którzy właśnie tu rozpoczynali epokę zimowej eksploracji gór najwyższych. Będziemy też świadkami górskich zmagań młodej Hanify. Sprawdzimy, czy uda się pierwszej Afgance postawić stopę na Noszaku – najwyższym szczycie kraju Jej ojców – oraz czy znajdzie się jeszcze miejsce na radość w państwie zajmującym niechlubne, ostatnie miejsce w Światowym Rankingu Szczęścia.

Łukasz Kocewiak jest nie tylko podróżnikiem, himalaistą, autorem nagradzanych książęk i organizatorem wypraw, ale także doktorem nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Od ponad dziesięciu lat z pasja prowadzi bloga Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej i społeczno-kulturowej. Zrealizował między innymi takie projekty, jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16 tys. km pociągiem przez Azję, wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

Przerwa

17:30 – 18:30 Alicja Rapsiewicz AKASINGHA – wrażliwe twardzielki z Zimbabwe

„Akashinga” w lokalnym języku shona oznacza osobę odważną i zdeterminowaną. Te kobiety przezwyciężyły marginalizację, przemoc i traumę, których doświadczyły mimo młodego wieku. Teraz potrafią ochronić siebie i przyrodę. Alicja mieszkała z nimi w obozie w buszu i przypatrywała się ich pracy. Uczyła się, ale też dzieliła się swoją wiedzą. Widziała jak profesjonalnie przygotowują obławy na kłusowników i jak rozmarzone mówią o własnych dzieciach. Będzie to opowieść sklejona z doświadczeń z kilku podróży po Zimbabwe, które nasza Prelegentka odbyła na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Alicja Rapsiewicz to podróżniczka, blogerka, pilotka wycieczek. Obecnie zawodowo edytuje i montuje filmy, pisze teksty podróżnicze, prowadzi warsztaty i prezentacje o podróżowaniu dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Opiekuje się turystami podczas wycieczek trampingowych po górskich szlakach Wysp Kanaryjskich, na Malcie i na południu Afryki. Od kilkunastu lat zwiedza świat, bo lubi. Jej najdłuższa podróż trwała cztery lata, odwiedziła wtedy kraje Azji i Australię przemieszczając się pieszo, autostopem i jachtostopem. Z Tajlandii wróciła do Polski rowerem co zajęło 1,5 roku. Razem z Andrzejem Budnikiem od 2009 roku prowadzi znany i nagradzany blog LosWiaheros.pl.

18:30 – 19:30 Jędrzej Majka Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat

Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. A historia przypraw to historia pełna zwrotów akcji i intryg, z wielkimi pieniędzmi w tle. Podróżnicy porzucali swoje dotychczasowe życie i zwabieni zapachem przypraw, sławy i fortuny ruszali w świat. Która przyprawa jest najstarsza a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? Na te i inne pytania odpowie nasz Gość podczas swojej prelekcji.


Jędrzej Majka – jest autorem książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. O zmieniającym się świecie i podróżowaniu opowiada w programach telewizyjnych i radiowych oraz podczas spotkań w bibliotekach i ośrodkach kultury. Jako ekspert podróżnik-kulinarny występuje w programie „Pytanie na Śniadanie”, a od października 2021 r. prowadzi program telewizyjny „Na tropie przypraw”.

Przerwa

20:00 – 21:30 Małgorzata Szumska Atrakcje tak brzydkie, że aż musisz je zobaczyć

Kim był kanibal z Ziębic? Skąd pochodzi Frankenstein i jak smakuje kiełbasa ze Stolca? Ta opowieść będzie o miejscowościach brzydkich, przez które przejeżdżasz codziennie nie pamiętając nawet ich nazwy. To opowieść o tym, jak zwiedzać atrakcje turystyczne by rzeczywiście dobrze się bawić. Jak zwiedzać w duchu slow travel. Jak być mądrym turystą. To opowieść o byciu gnomem i byciu właścicielem Kopalni Złota. To opowieść, która zostanie z każdym na długo, inspirując i bawiąc do łez. 

Małgorzata Szumska-Dziczkowska – podróżniczka, nauczycielka jogi, life coach, aktorka, pisarka, autorka między innymi „Zielonej Sukienki”, „Twarzy Tajfunu”, oraz nowych przygód Bolka i Lolka. Prezeska Kopalni Złota, właścicielka kultowego Złotego Jaru. Podróżuje po świecie od 15 lat, od 24 pomaga tworzyć rodzinną atrakcję turystyczną.  Będąc i dawcą i biorcą w turystyce napisała kolejną książkę (premiera w 2024r) „Uważnik – o mądrym podróżowaniu z uważnością w tle”. Biegła ze zniczem olimpijskim w Korei Południowej, założyła teatr lalkowy na Filipinach, pojechała w głąb Syberii śladami zesłanych tam dziadków, a trzy dni po festiwalu 50N wyrusza w podróż żaglową przez Ocean Atlantycki. 

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi – miasta Wieliczka i Bochnia. Partnerami Złotymi Festiwalu są: Auto Group Luzar z Wieliczki, Ambasada Hiszpanii oraz Gran Canaria. Partnerami imprezy są także Volkswagen Bank, Power Canvas i Wydawnictwo Bezdroża.

Powiązane artykuły