Andrzej Bargiel i Kacper Tekieli

Andrzej Bargiel – urodzony w 1988 roku w Łętowni, niedaleko Jordanowa. Jest dziewiątym z jedenaściorga dzieci Marii i Józefa Bargielów. Trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie, trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Były członek Polskiej Kadry Narodowej w skialpinizmie oraz były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy. Ratownik TOPR. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych. Od 2013 roku uprawia narciarstwo na najwyższych szczytach Ziemi, co zaowocowało zdobyciem i zjazdem na nartach z Shishapangmy w 2013 roku, Manaslu w 2014 roku czy osławionego Broad Peak’u rok później. W 2018 roku dokonał rzeczy prawie niemożliwej, zdobył z nartami na plecach drugi najwyższy szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.), by następnie zjechać z niego na nartach!

Kacper Tekieli – wspinacz, instruktor wspinaczki sportowej PZA, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, w tym wypraw na Makalu (8463m) i Broad Peak Middle (8016m). W Tatrach przeszedł około 300 dróg, w tym większość najważniejszych ścian górskich, często samotnie.Wspinał się m.in. w górach USA, Dolomitach, Alpach, na legendarnych ścianach, dokonując tego często bardzo szybko lub w wyjątkowym stylu. Jako czwarty lub piąty w historii dokonał podwójnego trawersu Matterhornu (przejścia wszystkich czterech grani z dwukrotnym zdobyciem wierzchołka w ramach jednej akcji górskiej). Prywatnie magister filozofii z Trójmiasta oraz mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli, najbardziej utytułowanej polskiej biegaczki narciarskiej.

Prezentacja

Bargiel pyta Tekielego, Tekieli Bargiela

28.03.2021 19:15

Dwóch wybitnych polskich sportowców – skialpinista – Andrzej Bargiel i wspinacz – Kacper Tekieli w wyjątkowej rozmowie o życiu, działalności górskiej, strachu…

Szczegóły »