Jacek i Filip Kobielowie

Pierwszymi Gośćmi w ramach Wielkiej Lekcji Geografii będą Jacek i Filip Kobielowie, którzy stworzyli w Bochni największą kolekcję motyli w Polsce! Spotkanie rozpoczniemy od projekcji filmu „Kolekcjonerzy”, a następnie przejdziemy do rozmowy z naszymi Prelegentami. Będziecie mieli okazję poznać wirtualnie kolekcję Jacka Kobieli – artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki, a z zamiłowania przyrodnika i Filipa Kobieli, kontynuującego dzieło Ojca.

Pan Jacek gromadzenie zbiorów rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup kilku starych zbiorów spreparowanych motyli egzotycznych i krajowych. Dzięki kontaktom z zawodowymi entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość nabycia okazów z różnych stron świata. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Ameryce Południowej, Środkowej i Azji Mniejszej. Motyle z Afryki uzyskał od Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej, które prowadziły w tym kraju misje, a uzyskane fundusze przeznaczały na cele misyjne. Motyle z Palarktyki (Europa) pochodzą głównie z prywatnego zbioru przyjaciela Jacka Kobieli, Edwarda Palika (1919-2008) wielkiego entuzjasty motyli.

Prezentacja

Wielka Lekcja Geografii prosto z Bochni dla młodzieży z całej Polski

10:00 – 14:00

Wielka Lekcja Geografii online, podczas której zaprezentowane zostaną cztery prelekcje dotyczące zagadnień z pogranicza geografii, historii czy biologii. Udział w pokazach jest bezpłatny i nieograniczony.Szczegóły »