Piotr Trybalski i Krzysztof Wielicki

Piotr Trybalski – dziennikarz, fotograf i biografista, zdobywca nagrody Travel Photographer of the Year. Od wielu lat podróżuje, organizując wyprawy ekspedycyjne, warsztaty fotografii reporterskiej i krajobrazowej. Współautor bestsellerowych książek Ja, pustelnik (z Piotrem Pustelnikiem), Gdyby to nie był Everest… (z Leszkiem Cichym) i Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników. Autor książki, której brakowało w polskiej literaturze górskiej – Wszechmogący – biografię legendarnego Lidera, osadzoną we frapujących realiach początku polskiego, powojennego alpinizmu.

Krzysztof Wielicki – jedna z najwybitniejszych postaci w historii światowego himalaizmu. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy szczyty: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy! Część ze szczytów zdobywał samotnie, w tym wspomniane Lhotse. Wyczynem było jego rekordowe wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu doby, dokonał tego wchodząc na Broad Peak w 1984 roku. Niezwykła solowa wspinaczka miała również miejsce podczas zdobywania – kończącego przygodę z Koroną Himalajów – szczytu Nanga Parbat w 1996 roku. Jedyną osobą, która wspierała go podczas wyprawy był… kucharz.
W ostatnich latach był szefem zimowych wypraw na Broad Peak (2012/2013), oraz Narodowej Wyprawy na K2 (2017/2018). Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club. W 2019 r. za całokształt dokonań nagrodzony Piolet d’Or (Złotym Czekanem), nazywanym górskim Oskarem.

Prezentacja

Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje

26.03.2021 19:00

Przedpremierowe spotkanie autorskie z Piotrem Trybalskim – autorem biografii Andrzeja Zawady oraz Krzysztofem Wielickim – uczestnikiem wielu wypraw pod kierownictwem Andrzeja Zawady.

Szczegóły »