8 rzeczy, które musisz wiedzieć o płaceniu za granicą

Jak najlepiej płacić za granicą? Oczywiście, bez dodatkowych opłat! Na szczęście są na to proste sposoby. Zobacz, co warto wiedzieć przed wyprawą za granicę, aby utrzymać swoje wydatki w – nomen omen – granicach rozsądku.

Przed wyjazdem zaplanuj trasę i wydatki, aby budżetowa wyprawa nie okazała się niespodziewanie zbyt kosztowna. A ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, zapoznaj się z nimi teraz, aby w podróży nie przepłacać. Oto najważniejsze informacje od ekspertów PKO Banku Polskiego dotyczące płatności zagranicznych – w pigułce tak małej, że spokojnie zmieściłaby się w bagażu podręcznym.

 1. Konto walutowe
  Założenie konta walutowego to pierwszy krok do mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi w podróży.
  To bardzo proste!
  Zakładasz konto w wybranej walucie. Wybierasz jedną spośród 9 walut: euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, korony norweskie, korony szwedzkie, korony czeskie i forinty.
 1. Kantor internetowy
  Drugi krok to czas na zakup walut, które Cię interesują. Kupisz je online, zawsze kiedy potrzebujesz. Wszystkie transakcje wykonujesz bezpłatnie. Zobacz, jak to ułatwia życie! No i pamiętaj, nasz kantor jest otwarty 24/7!
 2. Karta wielowalutowa
  To krok trzeci. Karta wielowalutowa to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu masz łatwy dostęp do swoich pieniędzy, gdziekolwiek jesteś. Kartę do konta – tę samą, z której korzystasz na co dzień – podpinasz do swojego konta walutowego i swobodnie płacisz w walucie, bez przewalutowania! Pamiętaj, aby mieć na koncie walutowym całą kwotę, której potrzebujesz. W innym przypadku pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta złotówkowego.
 3. Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum
  Podróże potrafią zaskoczyć przygodami – zarówno tymi miłymi, jak i nieprzyjemnymi. Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum to gwarancja:
  * Ubezpieczenia podróżnego w kraju i za granicą dla Ciebie i Twoich bliskich (w tym m.in. ubezpieczenia kosztów leczenia, Assistance, NNW i OC),
  * Braku prowizji za przewalutowanie,
  * Braku prowizji za wypłatę gotówki za granicą,
  * Wsparcia w podróży w ramach usługi Concierge 24/7
  * Dopasowanego do indywidualnych potrzeb limitu min. 5 tys. zł,
  Karta PKO Visa Infinite oferuje jeszcze szerszy pakiet ubezpieczeń i dodatkowych udogodnień, w tym dostęp do wybranych saloników VIP niemal na całym świecie czy też Fast Track.
 4. BLIK za granicą
  Czy można płacić BLIKIEM za granicą? Tak! Telefonem z systemem Android swobodnie zapłacisz w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard. Nie musisz podawać kodu BLIK, wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego tylko nie zapomnij, żeby aktywować BLIKA w IKO. Bez tego ani rusz! 😉
 5. Uwaga na Surcharge!
  Co to takiego? Surcharge to dodatkowa opłata za skorzystanie z zagranicznego bankomatu pobierana przez jego właściciela, która jest niezależna od banku. Nie dotyczy wszystkich
  bankomatów. Jeśli wyświetla się informacja o opłacie Surcharge, możesz zrezygnować i poszukać innego bankomatu, który jej nie pobiera bądź pobiera niższą.
 6. Uwaga na DCC!
  DCC (Dynamic Currency Conwersion) to usługa przeliczania kwoty transakcji, z waluty obcej na złotówki, po kursie oferowanym przez operatora terminala płatniczego lub bankomatu. Zawsze, gdy na terminalu płatniczym pojawi się pytanie o wybór waluty – złotówki czy lokalna – wybieraj walutę lokalną. To dla Ciebie korzystniejsze, bo przelicznik zazwyczaj jest wyższy, niż ten proponowany przez bank. W końcu nikt nie chce przepłacać.
 7. Gotówka na podorędziu
  W podróży pamiętaj, aby na wszelki wypadek mieć przy sobie niewielką ilość gotówki – mniej więcej tyle, aby wystarczyło na taksówkę lub kolację. Nie we wszystkich miejscach na świecie można płacić kartą.

Materiał PKO Banku Polskiego

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *