Małopolska z dziećmi: Miejsca którą uczą, bawią i zachwycają

Muzea na świeżym powietrzu, miasteczka, które są niczym żywe galerie sztuki, miejsca, które ułatwiają podglądanie dzikiego świata zwierząt. Małopolska ma ich wiele. Jeśli więc szukasz inspiracji rodzinnych, które nie są smutnymi muzeami, zobacz co proponuje nasz region. Uwierz, że poznawanie i zwiedzanie Małopolskich atrakcji nie musi być nudne, ale też nie musi odbywać się w tłumie, w którym szybko stracisz cierpliwość, a maluchy zaczną marudzić. Na mapie naszych atrakcji łączymy naturę z pięknem regionu, by pokazać co mają najcenniejszego.  Dadzą wam radość i pozwolą spędzić czas tak, by odpocząć mogły zarówno dzieci, jak i dorośli. Oto kilka podpowiedzi:

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko, Stary Sącz

Enklawa Bobrowisko koło Starego Sącz jednego z najpiękniejszych miasteczek Małopolski, to obserwacja natury, cisza, widoki na Dunajec i szansa, by zobaczyć na żywo bobra, a może i całą rodzinkę. To miejsce, które pokazuje na co dzień niedostrzegalny – bo zwykle nocny – świat bobrzej egzystencji, jego zwyczaje, tajemnice, rytuały. Poznacie tu lepiej ssaka, który jest świetnym pływakiem i potrafi pod wodą wytrzymać nawet 15 minut. Dostrzeżemy tu misterny plan budowania tam, żeremi, wznoszenia architektonicznych perełek. Ścieżka wśród drzew, po której łatwo poruszać się z wózkiem, to nie tylko podróż, podczas której obserwować można system kanałów łączących zbiorniki wodne w okolicy, ale też świat owadów, płazów, a także łabędzia niemego. Dzięki tablicom edukacyjnym, możemy zgłębić tajniki życia bobra, jego zwyczaje, tajemnice, a także przekonać się, że ten sympatyczny gryzoń nie jest wcale złośliwym szkodnikiem, jak niektórym się wydaje.

Region: Beskid Sądecki

Lokalna Kolej Drezynowa Regulice

Wiecie co to drezyna? A jakże, to dawny pojazd kolejowy. A wiecie, że nawet dziś można sobie zafundować zwiedzanie nim okolic Alwernii? Lokalna Kolej Drezynowa Regulice to dziesięć czteroosobowych drezyn rowerowych – napędzanych oczywiście siłą waszych nóg – oraz jedna drezyna ręczna. Trasa, którą jeżdżą drezyny należy do najpiękniejszych szlaków kolejowych w Polsce, pełnych bogactwa przyrodniczego i geologicznego. Tak więc wystarczy wsiąść, popedałować i spędzić dzień na świeżym powietrzu. Podczas przejazdu  obserwujemy skały triasowe, lokalną winnicę, kamieniołom melafirów oraz liczne źródła bijące ze skał, z ery mezozoicznej. Na trasie znajduje się: stacja kolejowa Regulice oraz cztery przystanki osobowe: Nieporaz (Oblaszki), Regulice Górne, Alwernia Spalona, Stacja Winnica. Nie ma żadnych ograniczeń, kolejka jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej. Jesteście gotowi na taką jazdę?

Region: Jura Krakowsko-Częstochowska

Lanckorona

Lanckorona to miasteczko niczym z dziecięcej bajki, albo ze starej pocztówki. Maleńkie drewniane domki rozłożyły się tutaj na zboczu Góry Lanckoroński, a czas się w nich zatrzymał. To miejsce do spacerów trasami, na których zobaczyć można piękne kapliczki, stare wille, można dotrzeć do kamieniołomu, a także ruszyć aleją Cichych Szeptów czy Zakochanych. Kto ma ochotę może wyruszyć trasą bryczek konnych, z pięknymi widokowymi miejscami, albo wybrać opcję rowerową. Jest tu też piękny zamek. Mówi się, że Lanckorona to miejsce zakochanych i aniołów. Wśród wyrobów ceramicznych, z których bowiem słynie, znajdziecie wiele różnych anielskich wizerunków, tu też odbywa się Festiwal Aniołów. Kto chce poznać historię wioski, może zajrzeć do muzealnej Izby Regionalnej, w którym dzieci na pewno będą zachwycone starymi narzędziami rolniczymi, czy meblami. Po wszystkich atrakcjach warto usiąść w jednej z niebanalnych restauracji i rozkoszować się dobrym jedzeniem, bądź kawą z ciastkiem.

Region: obrzeża Beskidu Makowskiego

Wioska Indiańska w Szczyrzycu

Jeśli nie wierzycie, że Indian możecie spotkać w Małopolsce, musicie ich zobaczyć na własne oczy. W pięknie położonej Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu, w starym beskidzkim sadzie, znajdziecie miejsce, w którym przeniesiecie się w świat, o którym czytaliście w młodzieńczych opowieściach. Zobaczycie prawdziwe tipi, stroje indiańskie, tomahawki i pióropusze. To świat, który urzeknie i dorosłych, i dzieci. Przenosi wszystkich na kilka godzin w środek indiańskiego życia, w którym wojownicy palą świętą fajkę pokoju, kobiety wyprawiają skóry. Tu również poznać można rytuały, legendy i szamańskie obrzędy Indian.  W wiosce można postrzelać z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy i skorzystać z wielu dodatkowych warsztatów między innymi muzycznych i rękodzielniczych, indiańskiej kuchni, malowania twarzy, jak też uczestniczyć w oryginalnych grach i zabawach. A obok, w Szczyrzycu, przepiękny klasztor cysterski założony w 1234 roku.

Region: Beskid Wyspowy

Uszaty Szlak Turystyczny w Nowym Targu

Tu króluje sowa mądra głowa i przyroda. To miejsce idealne by poznać nocne życie drapieżników, ich tajemnice, i zwyczaje, dla człowieka czasami trudne do podpatrzenia. Uszaty Szlak Turystyczny to pierwsza w Polsce malownicza ścieżka edukacyjna poświęcona sowom, a konkretnie uszatkom. Prowadzi z Nowego Targu do miejscowości Bór w gminie Szaflary. Jego długość wynosi około sześciu kilometrów. Jeśli więc chcesz spędzić czas w pięknym miejscu, pokazać dzieciom rezerwat, a także nauczyć szacunku do otaczającej nas przyrody  tu właśnie masz tę szansę. Na malowniczym szlaku zostały przygotowane przystanki w postaci tabliczek, na których są przedstawione informacje dotyczące życia czterech uszatych rodzin. Szlak przebiega przez niezwykle atrakcyjne i cenne pod względem przyrodniczym tereny wokół Rezerwatu Przyrody Bór na Czerwonem, stanowiące obszar Natura 2000, dlatego szlak jest polecany jako ścieżka edukacyjna tych wszystkich, którzy mają chęć poznania fascynującego świata przyrody. Szlak jest przystosowany do poruszania się na rowerach (jest częścią Szlaku Wokół Tatr) oraz na piechotę.

Region: Podhale

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Nigdy nie przepuszczałam, że budowanie dróg to rzecz tak fascynująca. Nie chodzi tylko o układanie nawierzchni, ale o urządzenia, które przez całe wieki były do tych zadań stosowane. A były to lokomobile, walce drogowe czy ścinarki do poboczy. W Szczucinie, małej miejscowości, wszystkie te tajemnicze urządzenia, nierzadko już wiekowe i zabytkowe, znalazły swoje miejsce. Muzeum Drogownictwa w Szczucinie to jedyne takie muzeum w Polsce, które przyciąga zarówno pasjonatów techniki użytkowej, jak i laików. Ekspozycja w gmachu muzeum obejmuje prezentację technik budowy dróg i mostów w Polsce, przede wszystkim dawnych, ale też nam  współczesnych. Bardzo ciekawy jest  skansen maszyn i urządzeń stosowanych w drogownictwie od końca XIX wieku, który jest alejką spacerową. Przechodzi się tu między różnymi rodzajami nawierzchni drogowych, przedstawionych historycznie od drogi kreteńskiej do współczesne do których układania były wykorzystywane wystawiane maszyny. Maszyny, które na nich stoją prezentują się okazale. To wielkie kotły, kruszarki, pługi i walce, których czasami przeznaczenie trudno odkryć. Tu zgłębicie wszystkie ich tajniki.

Region: Tarnów i okolice

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *