Podróżnicze inspiracje w Małopolsce

Za kilkanaście dni rusza 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 marca br. w Wieliczce, a jego PROLOG – 16 marca w Bochni. Podczas festiwalowego weekendu na scenie pojawią się podróżnicy, globtroterzy i himalaiści, a uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach.  

Festiwal swoją nazwę zawdzięcza 50. równoleżnikowi szerokości geograficznej północnej, który przebiega przez Małopolskę i takie miasta jak: Oświęcim, Zator, Kraków czy właśnie Wieliczkę i Bochnię. W tej ostatniej odbyły się dwie pierwsze edycje imprezy, a w tym roku utworzymy swego rodzaju „solny most” między Bochnią i Wieliczką, które słyną na całym świecie właśnie z kopalni soli.

Plan podróżniczego weekendu! 

Obowiązkowo w rozkładzie Festiwalu 50°N pojawi się Wielka Lekcja Geografii, w której wezmą udział uczniowie bocheńskich i wielickich szkół. Podróżniczy weekend rozpocznie się już w czwartek PROLOGIEM Festiwalu w Bochni. W piątek „solnym mostem” przeniesiemy się do Wieliczki na pozostałe, trzy festiwalowe dni pełne atrakcji. To tu odbywać się będą główne wydarzenia festiwalowe w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce. 

Różnorodność to znak rozpoznawczy tej imprezy. Lista gości robi wrażenie. Swoje małe kawałki świata podczas spotkań odkryją m.in. Przemek Kossakowski – tu publiczność będzie miała decydujący głos, co do tematu prelekcji, Piotr Strzeżysz – pokaże oblicza czterech rowerowych podróży do Argentyny i Chile, Kamila Kielar – opowie o niedźwiedziach duchach, Małgorzata Szumska – na tapetę weźmie z pozoru „brzydkie” atrakcje, a Alicja Rapsiewicz – zabierze widzów do Zimbabwe. Prelekcja i warsztaty z Agą i Bartkiem Wrzoskami, czyli Calluna Trip będą gratką dla fanów czterech kółek, roadtripów i przeżywającego drugą młodość VW T2 czyli popularnego „ogórka”. W programie pojawią się także tematy związane z górami. Jan Krzeptowski-Sabała – opowie o rodzimych, dzikich Tatrach, a Krzysztof Wielicki – wybitny himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum podzieli się swoją życiową historią.

Organizatorzy zadbali także o spotkania warsztatowe, które dotyczyć będą w tym roku m.in. intensywnie rozbudowywanej w ostatnich latach infrastruktury rowerowej w województwie małopolskim (trasy, szlaki, itp.) i możliwościom jakie daje ten region turystom rowerowym oraz ekoturystyce i temu jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow!

3. Festiwal 50°N zapowiada się tak – 7 kontynentów, tysiące przebytych kilometrów, opowieści nie z tej ziemi, kuluarowe rozmowy z gośćmi i masa podróżniczych inspiracji. Jedno jest pewne, że to będzie niezapomniany czas spędzony w doborowym gronie.  

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi: Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu jest Auto Group Luzar z Wieliczki. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR, Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce i Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury i Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto.

Powiązane artykuły

2 myśli na “Podróżnicze inspiracje w Małopolsce”

  1. Ewelina Zielińska

    Dzień dobry , proszę o informacje gdzie mogę kupić wejściówkę na festiwal w Wieliczce ?. Pozdrawiam serdecznie Ewelina Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *