9 powodów dlaczego warto odwiedzić Małopolskę!

Zastanawiasz się nad wyjazdem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na spontanicznej wyprawie rowerowej, albo spacerując pięknymi, mało uczęszczanymi górskimi szlakami? Bez względu na to, jaki sposób wypoczynku wybierzesz, poznaj (co najmniej) 9 powodów, dlaczego warto odwiedzić Małopolskę i spędzić wolny czas w tym niezwykłym regionie.

Jesteś miłośnikiem odpoczynku na łonie natury?

Będziesz zachwycony Małopolską, która słynie z najdłuższej sieci szlaków turystycznych w Polsce. Prawdziwe królestwo przyrody rozpoczyna się już w podkrakowskich dolinkach, których dnem biegną ścieżki idealne na piesze i rowerowe wycieczki. Jadąc dalej, w otoczeniu wyjątkowych, jurajskich skał, jaskiń i strumyków można natknąć się na jeden z wielu średniowiecznych zamków skupionych na Szlaku Orlich Gniazd. Szczególnie urozmaicona krajobrazowo w tym rejonie jest Dolina Prądnika w Ojcowie, gdzie można pójść na spacer na widokową górę Okopy, przechodząc przez niezwykle malowniczą Bramę Krakowską w stronę Groty Łokietka lub wzdłuż ustronnej Doliny Sąspowskiej.

Mamy 6 parków narodowych, przez które poprowadzone są liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności i wielorakim charakterze krajobrazowym. Każdy z nich prezentuje inny rodzaj warunków przyrodniczych, kształtowanych różnorodnymi czynnikami geologicznymi i naturalnymi. Dzięki tej rozmaitości wypoczynek na łonie przyrody w parkach narodowych w Małopolsce staje się wyjątkowy pod wieloma względami i zapewnia tym samym niezwykłe przeżycia estetyczne.

A może pustynia?

Tak, to u nas znajduje się „polska Sahara” –  Pustynia Błędowska, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków, gdzie zobaczycie niezapomniany zachód słońca. Według legendy, piasek ten wysypał się z worka diabła, który niósł go znad Bałtyku, aby zasypać olkuskie kopalnie. Okolice Pustyni obfitują w szlaki  piesze i rowerowe. Będąc tutaj  warto zajrzeć do znajdującego się nieopodal gotyckiego zamku w Rabsztynie oraz zwiedzić Olkusz, nazywany Srebrnym Miastem, a będący kolebką polskiego górnictwa srebra i ołowiu

Pragniesz zapierających dech w piersiach widoków?

Pasma GorcówBeskidu SądeckiegoBeskidu Małego oraz Beskidu Niskiego spełnią to! Podejścia nie są wymagające, a rozbudowany układ szlaków pozwoli uniknąć powrotu tą samą trasą. Również piękne krajobrazowo pasmo Pienin, często zwiedzane z poziomu flisackiej tratwy, płynącej w dół przełomu Dunajca, dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.

Chcesz spojrzeć na świat z góry?

Zapraszamy! Skaliste wierzchołki nad Zakopanem uwodzą żądnych przygody turystów, ale też uczą pokory nierozważnych śmiałków. Warto pamiętać, że polskie Tatry mają bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom spacerów, przyrody i pięknych krajobrazów… Jednak trudność tras najlepiej stopniować wraz z nabieranym doświadczeniem.

Klimatyczne wsie i niezwykłe miasta i miasteczka?

Mamy to! Małopolska obfituje w miejscowości, w których czas płynie wolniej, gdzie nie brakuje przytulnych kawiarni, urokliwych kamieniczek, tajemniczych zaułków. Gdzie można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i zachwycić się architekturą oraz tajemnicami, jakie w sobie kryją. Niezwykłej atmosfery doświadczycie odwiedzając Lanckoronę, nazywaną „miastem Aniołów”, bądź Kalwarię Zebrzydowską z Klasztorem oo. Bernardynów, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zapewne spodoba Wam się wspaniały Nowy Wiśnicz, średniowieczna zabudowa  Biecza i Starego Sącza, czy Stare Miasto w Tarnowie, zwanym „perłą polskiego renesansu”. Zachęcamy również do wizyty w Lipnicy Murowanej, w której będziecie mogli odwiedzić kościół pw. św. Leonarda, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i leżący na Szlaku Architektury Drewnianej.

Coś dla rowerzystów?

Oczywiście, bo Małopolska to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc w Polsce, by spędzić udany urlop „w siodełku”. Tutaj znajdą coś dla siebie miłośnicy praktycznie każdej formy rowerowej aktywności. Na rowerach można zwiedzać miasta w spacerowym tempie, ale można też wybrać się na długi rajd krajoznawczy lub też zapuścić się w góry, które dokładnie przetestują naszą kondycję, umiejętności i… jakość naszych rowerów. Ułatwią to zarówno szlaki, jak i zintegrowana sieć tras VeloMałopolska, która zasługuje na miano prawdziwego raju dla rowerzystów. Prawie 650 kilometrów tras rowerowych o wysokim standardzie i dostosowanych do potrzeb każdego rowerzysty, niezależnie od kondycji, umożliwia długodystansowe wyprawy, łączy miasta i ułatwia bezpieczny dojazd do innych szlaków rowerowych. Rowerową przygodę można rozpocząć z głównych miast regionu: Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, czy Zakopanego. Szczególnym uznaniem wśród rowerzystów cieszy się malownicza trasa VeloDunajec oraz Wiślana Trasa Rowerowa.

Smaki?  

W parze z dziedzictwem przyrody i kultury idzie w Małopolsce ponadprzeciętne bogactwo regionalnych przysmaków i specjałów, z których ponad 200 wpisano na krajową listę produktów regionalnych, a kilkanaście figuruje na prestiżowej liście unijnych certyfikatów Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Od góralskich serów, przez krakowskie obwarzanki i bajgle, Pstrąga Ojcowskiego i ryby z Doliny Karpia, sztukę kiszenia kapusty z Charsznicy, wiejskie kiełbasy, po beskidzkie jabłka, śliwki i spadziowe miody – na kulinarnej mapie Małopolski każdy znajdzie coś na swoje podniebienie.

Winnice?

Tak! Małopolska to jeden z najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic! Zagłębiem małopolskiego wina, oprócz okolic Krakowa, jest Jura Krakowsko-Częstochowska oraz region Tarnowa, nazywany nawet „Polską Toskanią”. To tutaj rozlokowana jest większość winnic z Małopolskiego Szlaku Winnego. Gospodarze z pasją opowiedzą o ziemi, szczepach, procesie produkcji i butelkowania wina. Podróż po szlaku będzie okazją do degustacji wyśmienitego wina oraz wybornych, lokalnych produktów, takich jak sery, wędliny czy chleby, które podniosą walory smakowe trunku.

Ekstremalnie?

Kto szuka przygód i mocnych wrażeń, znajdzie ich w Małopolsce pod dostatkiem. Rozległe tereny górskie zapewniają doskonałe warunki amatorom kolarstwa w klimacie MTB. Dzikie przestrzenie gór, poligony i opuszczone zakłady to znowu wspaniałe miejsca do gry w paintball. Areokluby pozwalają odbyć lot szybowcem lub motolotnią, czy odważyć się na skok spadochronowy. Wiele miejsc doskonale nadaje się dla paralotniarzy. Do tego bogata oferta dla miłośników raftingu, wspinaczki skałkowej czy wakeboardingu.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Wejdź na stronę visitmalopolska.pl i daj się porwać Małopolsce! 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *